41-35515567
09141109196

1399/11/11

برچسب ها :

دیزل ژنراتور
بار ژنراتور

تعیین ظرفیت ژنراتور

تعیین ظرفیت ژنراتور

دیزل ژنراتور‌ها در برند‌های مختلف (ولوو پنتا، پرکینز، کامینز، لوول، میتسوبیشی، کاترپیلار و …) و با ویژگی‌های مختلف (اضطراری، دائم کار، تک فاز و یا سه فاز) تولید می‌شود.


برای انتخاب دیزل ژنراتور در دو مرحله عمل می‌کنیم ابتدا بار الکتریکی مصرفی را محاسبه می‌کنیم سپس بر اساس اطلاعات بدست آمده به انتخاب دیزل ژنراتور متناسب با نیاز می‌پردازیم ضریب بار برای بار‌های دائم و اضطراری باید مشخص شود به این منظور که ضریب آن برای بار‌های دائم کار ۱۰۰% و برای بار‌های متناوب کار بین ۰-۱۰۰ درصد و برای بار‌های اضطراری در حدود ۰-۲۰ درصد در نظر گرفته می‌شود. باید
خاطر نشان کرد که دیزل ژنراتور اضطراری الزاما نباید بطور مداوم جانشین برق شبکه شود و می‌تواند تنها بخش‌های نیاز ضروری و انتخابی را تامین نماید.


محاسبه دقیق بار دیزل ژنراتور

به این دلیل است که اگر دیزل ژنراتور را حتی کمی کوچک انتخاب کنیم نمی‌تواند بار مورد نظر ما را تامین کند و اگر دیزل ژنراتور را با ظرفیت بالاتر انتخاب کنیم هزینه خیلی زیادی را به سرمایه گذار تحمیل خواهد
کرد. نوع بار (موتوری، سلفی...)،
تغییرات میزان بار، رله‌های حفاظتی موجود در سیستم و نیاز‌های خاص (کارکرد پارالل، راه اندازی بسیار سریع، ...) نیز باید مورد توجه قرار گیرد در انتخاب دیزل ژنراتور باید به نوع مصرف توجه شود.

ابتدا باید لوازم الکتریکی در یک خانه یا کارخانه و یا یک واحد تولیدی که قصد تامین بوسیله دیزل ژنراتور را داریم را مشخص کنیم، چون در خیلی از موارد نمی‌توان تمام دستگاه‌ها را بوسیله دیزل ژنراتور راه اندازی کرد پس از لیست همه لوازم و تجهیزات میزان برق مصرفی آن‌ها را با هم جمع می‌کنیم همه واحد‌ها حتما باید براساس آمپر یا وات (watt) یا کیلووات یا کاوا باشد. برق سه فاز و تک فاز بودن دستگاه‌ها را هم از هم تفکیک می کنیم جهت تبدیل انجام تبدیلات لازم می‌توان از ضرایب زیر استفاده کرد:

ابتدا باید لوازم الکتریکی در یک خانه یا کارخانه و یا یک واحد تولیدی که قصد تامین بوسیله دیزل ژنراتور را داریم را مشخص کنیم، چون در خیلی از موارد نمی‌توان تمام دستگاه‌ها را بوسیله دیزل ژنراتور راه اندازی کرد پس از لیست همه لوازم و تجهیزات میزان برق مصرفی آن‌ها را با هم جمع می‌کنیم همه واحد‌ها حتما باید براساس آمپر یا وات (watt) یا کیلووات یا کاوا باشد. برق سه فاز و تک فاز بودن دستگاه‌ها را هم ازهم تفکیک می کنیم جهت تبدیل انجام تبدیلات لازم می‌توان از ضرایب زیر استفاده کرد:

KW * 4.4 = A(تک فاز)

HP * 0.736 = KW

KW * 1.8 = A (سه فاز)

KVA * 0.8 = KW

مقادیر تکفاز باهم و سه فاز‌ها را با هم جمع می‌کنیم. در مصرف کننده‌هایی که الکتروموتور وجود دارد مثل الکتروپمپ هواکش و فن و آسانسور و جرثقیل و… به دلیل مصرف لحظه‌ای بالا در زمان روشن شدن یک ضریب به آن‌ها اضافه می‌کنیم. مثلا
موتور‌های الکتریکی با راه اندازی تک ضرب را دو برابر و موتور‌های الکتریکی با راه اندازی ستاره مثلث را یک و نیم برابر و موتور‌های با راه اندازی نرم را همان یک برابر حساب می‌کنیم. سپس همه اعداد را به مثلا آمپر سه فاز تبدیل می‌کنیم و در نهایت می توان آن را به کیلووات یا کاوا طبق فرمول زیر تبدیل کنیم:
 

  •  آمپر سه فاز تقسیم بر ۱.۴۴میشود کاوا 
  • آمپرسه فاز تقسیم بر ۱.۸ میشود کیلووات

در نهایت به این نکته باید توجه کرد که اگر مقدار مصرف ما ۱۰۰ کاوا بود نباید دستگاه ۱۰۰ کاوا انتخاب کرد چراکه دستگاه ۱۰۰کاوا در حدود ۸۰ درصد قابل بهره برداری است.  

نظر خود را به محصول مربوطه ثبت نمایید.